Ihrisko a cesta vs. zmluva ASPAG

Tím pre Marianku hľadá najlepšie možné riešenie a ponúkame obci aj verejnosti na diskusiu a poctivé a dôkladné prerokovanie so zvážením všetkých alternatív a množných dopadov. Ide o dlhodobý prínos a spokojnosť čím väčšieho počtu zúčastnených. Hľadáme verejný záujem.
Čo je cieľ?

  • Spoločná potreba všetkých obyvateľov Marianky je zachovať športový areál pre ľudí. Snažíme sa pre obec získať naspäť pozemky svojho športového areálu) už od r. 2008.
  • Je v záujme obyvateľov Marianky zachovať cestu, Športovú ulicu a vybudovať severnú cestu ponad ihrisko. Pre starostu a poslancov obecného zastupiteľstva je toto priamo povinnosť, ktorú im ukladá zákon – platný územný plán obce Marianka.
  • Ďalšia potreba je umožniť rozvoj obce, aj tohto územia aj areálu.
Platný územný plán obce – ihrisko (Š2), komunikácie (čierne čiary)

Ako na to?

  • Sme presvedčení, že najlepšou cestou k tomuto cieľu je zmluva (kúpa-predaj, zámena), ktorá bude zohľadňovať všetky tieto ciele obce.
  • Je možné, že bude potrebná aj ďalšia zmluva. To nech kvalifikovane posúdi právnik obce a navrhne najlepšie možnosti riešenia.

V čom je problém?

  • Areál má 19 tis. m2. V sporoch sa uznalo obci vlastníctvo na 10 tis. m2 (hracia plocha).
  • Touto zmluvou má obec Marianka nadobudnúť od ASPAG cca 5 000 m2 (pozemok pod budovou šatne a nepravidelný tvar okolo). Ale len cca 1 500 m2 z toho môže obec použiť na rozvoj bez obmedzenia vecným bremenom.
  • Naproti tomu: Obec odovzdá 1 100 m2 (záhradu a okraj záhradkárskej osady) za znaleckú, nie za trhovú cenu.
  • Zároveň obec stráca pozemok pod časťou Športovej ulice a tak nie je schopná zabezpečiť výstavbu severnej cesty podľa územného plánu (parc. 834/244). To zablokuje prístup k pozemkom viacerých vlastníkov.

Nepoznáme dôvody, prečo nebolo možné (od 22.7.2024) sa k tejto zmluve pracovne stretnúť. Zároveň sme presvedčení, že musíme využiť spoluprácu s ľuďmi, ktorí sa tomuto rozumejú. Poslanci (minimálne z Tím pre Marianku) nemáme k dispozícií informácie a dokumenty, na ktoré sa predložená zmluva a uznesenie odkazuje. Zmluva obsahuje príliš veľa obmedzení pre obec. Chýba nám ich odôvodnenie. Nevieme prečo nehľadáme lepšie riešenie.
Namiesto toho, sa opäť používa delenie na pôvodných a prisťahovalcov, na dobrých a zlých či deštruktívnych. Takýto prístup k tejto situácii obci a jej obyvateľom nepomáha. Naopak, rozdeľuje nás a podnecuje vzájomnú nevraživosť a napätie.

Zodpovedne si uvedomujeme, že zastupujeme obyvateľov Marianky a aj to, čo má byť služba obce. Racionálne vyriešenie tejto kúpy/predaja je záujem všetkých. Nepodarí sa to kričaním, osočovaním a takýmto polarizovaním a stavaním ľudí proti sebe. Ani zastrašovaním, že toto je jediná „posledná možnosť“.

Žiadali sme nech začne vecný dialóg zainteresovaných strán. Viacerí dobre poznáme históriu súdnych sporov o ihrisko. Je nutné na pracovné stretnutie prizvať právnikov obce (p. Beracka, p. Mandelík), ktorý rozumejú možnostiam a dajú nám k nim stanovisko. Hľadáme také riešenie, pod ktoré sa budeme vedieť podpísať.

V návrhu zmluvy vypadlo čo bude s obecnou Športovou ulicou, nerieši jej pokračovanie plánovanou severnou cestou pre obec (snaha zjednodušiť a urýchliť?). Toto treba ale zohľadniť teraz, nech tam nevznikajú stavby (ani len ploty, múriky) lebo v budúcnosti tam už ťažko povedie cesta (pripomína to: gabion na výjazde z Agátovej pri potoku, lavičky na Kracinách, kontajner na Slnečnej).

Skúsenosť s Borinskou ulicou ukazuje úskalia a komplikácie plynúce z historických riešení a nedomyslených rozhodnutí. Vstup do nej blokuje dom/strecha pána Kováča. Zákaz vjazdu pre vozidlá nad 3,5t núti obec a obyvateľov zvážať z celej lokality odpad na Karpatskú ulicu malým autom. Problém (ako dostať sa na Borinskú ulicu) sa týka aj budúcich lokalít Pod gaštanom, Vinohrady aj záhradkám (Pajštúnska). Preto nesúhlasíme s vecnými bremenami, ktoré prepojeniu ulíc bránia.
Pre lokalitu od Športovej až po Borinskú (existujúcich cca 20 domov + vyše 10 hektárov na cca 150 nových domov). Do takto veľkej obytnej zóny sú dôležité prístup popod ihrisko aj ponad ihrisko. Práve preto to je aj v územnom pláne obce. Dva prístupy zabezpečujú vyššiu kvalitu a bezpečnosť veľkej oblasti aj samotného športového areálu.

Športovou ulicou chodili ľudia radi. Ponúka prechod pre športovcov–bežcov ponad ihrisko, pre chodcov–turistov to bol pekný vstup do lesa. Nad ihriskom sa má napojiť na severnú cestu.

Upozorňujeme na fakt, že cesta na viacerých uliciach je vždy obecná stavba na pozemku, hoci aj ten nie vždy celý patrí obci. ASPAG (p. Jaroš) posunul Športovú ulicu popri amfiteátri (ešte počas trvania súdneho sporu s obcou, a to navyše ako čiernu stavbu). Je v trase podľa územného plánu, ale je tam plot a rampa.
Pre záchranné zložky (pri nehode, zablokovaní jednej cesty, v krízovej situácii) je dobré, ak sa dá prejsť inou cestou. Obyvatelia opakovane pripomínali požiar v záhradkách pred pár rokmi. To, že obchádzková trasa môže v zlej situácii zachrániť, vieme aj z nedávnej povodne.

Toto sú niektoré z dôvodov, pre ktoré poslanci z Tímu pre Marianku nepodporili na rokovaní minulý týždeň znenie zmluvy. Prinášame konkrétne návrhy riešenia spomenutých problémov v prospech verejného záujmu a všetkých obyvateľov Marianky.
Dúfame, že dostaneme odôvodnenie sporných ustanovení alebo naše návrhy pomôžu upraviť znenie zmluvy, ktoré budeme vedieť podporiť aj našimi hlasmi.
Sme presvedčení, že aj osoby majiteľov pozemkov, ktorých sa zmluva týka, sú rovnako ako my obyvateľmi našej obce, budú vedieť pre tieto návrhy nájsť pochopenie a budú s obcou zmluvne aj v potrebných krokoch spolupracovať.

Tím pre Marianku